Rekrutacja na studia I i II stopnia oraz studia jednolite magisterskie, Wydział Nauk Społecznych

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

PEDAGOGIKA - STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA (NIENAUCZYCIELSKIE - 3 LATA, 6 SEMESTRÓW)

Szczegóły
Kod WNS-S1-P
Jednostka organizacyjna Wydział Nauk Społecznych
Kierunek studiów Pedagogika
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia pierwszego stopnia
Profil studiów ogólnoakademicki
Języki wykładowe polski
Adres komisji rekrutacyjnej wns@chat.edu.pl
Godziny otwarcia sekretariatu 9:00-15:00
Adres WWW https://wns.chat.edu.pl/
Wymagany dokument
  • MATURA
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (05.05.2025 00:00 – 10.07.2025 23:59)

ChARAKTERYSTYKA STUDIÓW

PEDAGOGIKA – STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA (NIENAUCZYCIELSKIE)

Studia nienauczycielskie na kierunku pedagogika przygotowują do pracy w obszarach niezwiązanych bezpośrednio z nauczaniem w placówkach szkolnych. Skupiają się na wsparciu rozwoju człowieka w różnych środowiskach, przygotowują do pracy w obszarach związanych z resocjalizacją i readaptacją społeczną, pomocą społeczną, wsparciem osób zagrożonych wykluczeniem oraz budowaniem dialogu międzykulturowego.

Studia I stopnia trwają 3 lata (6 semestrów). Absolwenci otrzymują tytuł licencjata pedagogiki.

STUDIA REALIZOWANE SĄ W TRYBIE STACJONARNYM DOSTOSOWANYM DO POTRZEB OSÓB PRACUJĄCYCH – zajęcia odbywają się po godzinie 15.00,  hybrydowa forma studiów w siedzibie uczelni oraz online.

SPECJALNOŚCI:

Wybór specjalności następuje na drugim semestrze (specjalność realizowana od trzeciego semestru studiów). Uruchomienie specjalności jest uzależnione od wymaganej liczby osób nią zainteresowanych. O liczebności grup decyduje Dziekan Wydziału Nauk Społecznych ChAT.

PEDAGOGIKA RESOCJALIZACYJNA I MIĘDZYKULTUROWA

Absolwent studiów licencjackich na kierunku Pedagogika, specjalność Pedagogika resocjalizacyjna i międzykulturowa wyposażony zostanie w wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym, wykazującymi zachowania dewiacyjne lub wymagającymi wsparcia w procesie resocjalizacji. Potrafi diagnozować problemy społeczne, stosować odpowiednie metody wychowawcze i terapeutyczne oraz pracować w środowisku wielokulturowym. Jest przygotowany do prowadzenia działań interwencyjnych, profilaktycznych i wspierających proces readaptacji społecznej.

Może podjąć pracę w placówkach resocjalizacyjnych, takich jak zakłady poprawcze, schroniska dla nieletnich, młodzieżowe ośrodki wychowawcze i socjoterapeutyczne. Znajdzie zatrudnienie w instytucjach penitencjarnych, ośrodkach interwencji kryzysowej, domach samotnej matki i schroniskach dla osób w kryzysie bezdomności, w organizacjach pozarządowych zajmujących się resocjalizacją, pomocą migrantom oraz profilaktyką społeczną, a także w instytucjach pomocy społecznej, takich jak ośrodki pomocy społecznej i powiatowe centra pomocy rodzinie.

TERAPIA PEDAGOGICZNA Z ELEMENTAMI ARTETERAPII

Absolwent studiów licencjackich na kierunku Pedagogika, specjalność Terapia pedagogiczna z elementami arteterapii posiada wiedzę i umiejętności z zakresu terapii przez sztukę oraz wsparcia pedagogicznego osób z różnymi trudnościami rozwojowymi, emocjonalnymi i społecznymi. Potrafi wykorzystywać różne formy ekspresji artystycznej w celu wspierania rozwoju, rehabilitacji i integracji osób w różnym wieku. Jest przygotowany do pracy z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi oraz seniorami, dostosowując metody terapii do indywidualnych potrzeb podopiecznych.

Może znaleźć zatrudnienie w placówkach terapeutycznych, ośrodkach rehabilitacyjnych, domach pomocy społecznej, hospicjach oraz w organizacjach pozarządowych zajmujących się wsparciem osób z niepełnosprawnościami lub zaburzeniami emocjonalnymi. Może pracować w instytucjach kultury, takich jak domy kultury czy centra twórczej terapii, prowadząc warsztaty artystyczne o charakterze terapeutycznym. Jego kompetencje są także przydatne w ośrodkach interwencji kryzysowej oraz programach profilaktycznych i reintegracyjnych skierowanych do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

PEDAGOGIKA OPIEKUŃCZA W ŚRODOWISKU WIELOKULTUROWYM

Absolwent studiów licencjackich na kierunku Pedagogika, specjalność Pedagogika opiekuńcza w środowisku wielokulturowym posiada wiedzę i umiejętności w zakresie wspierania dzieci, młodzieży i dorosłych w trudnych sytuacjach życiowych, uwzględniając różnorodność kulturową. Potrafi diagnozować potrzeby opiekuńczo-wychowawcze, organizować pomoc oraz wspierać integrację osób z różnych środowisk społecznych i etnicznych. Jest przygotowany do pracy z rodzinami, migrantami, uchodźcami oraz innymi grupami wymagającymi wsparcia, stosując metody pracy pedagogicznej dostosowane do ich specyficznych potrzeb.

Może podjąć pracę w instytucjach pomocy społecznej, takich jak ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, domy dziecka i placówki opiekuńczo-wychowawcze. Znajdzie zatrudnienie w ośrodkach interwencji kryzysowej, schroniskach dla osób w kryzysie bezdomności, domach samotnej matki oraz organizacjach pozarządowych zajmujących się wsparciem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Może również pracować w centrach integracji dla migrantów i uchodźców, ośrodkach wsparcia dla rodzin oraz instytucjach realizujących programy profilaktyczne i pomocowe w środowiskach wielokulturowych.

ZASADY KWALIFIKACJI

Do ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia na kierunku Pedagogika uprawnione są osoby posiadające świadectwo dojrzałości. Kandydatów na studia pierwszego stopnia obowiązuje ranking świadectw maturalnych. Warunki, tryb oraz terminy rozpoczęcia i zakończenie rekrutacji w roku akademickim 2025/2026 określone zostały w  uchwale nr 7/2024 Senatu ChAT z dnia 23 maja 2024 r.

Dokumenty wymagane do złożenia w formie papierowej w dziekanacie Wydziału Nauk Społecznych ChAT w przypadku zakwalifikowania się na studia

  • podanie o przyjęcie na studia wydrukowane z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisane przez kandydata,
  • oryginał lub uwierzytelniony odpis świadectwa dojrzałości albo świadectwa dojrzałości i zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego albo świadectwa dojrzałości uzyskanego za granicą, celem sporządzenia kopii i poświadczenia jej zgodności z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem.

Terminy rekrutacji

  •  Rozpoczęcie rejestracji w systemie irk.chat.edu.pl: 5 maja 2025 r.
  •  Ostatni dzień rejestracji w systemie irk.chat.edu.pl: 10 lipca 2025 r.
  •  Ostatni dzień wnoszenia opłat rekrutacyjnych: 10 lipca 2025 r.
  •  Zatwierdzenie wyników kwalifikacji na studia: 11 lipca 2025 r.
  •  Przyjmowanie dokumentów od kandydatów: 14 - 17 lipca 2025 r.
  •  Ogłoszenie wyników rekrutacji przez WKR: 18 lipca 2025 r.

 Opłata

Studia bezpłatne! Obowiązuje opłata rekrutacyjna za rejestrację na jeden wybrany kierunek, poziom i formę studiów wynosi 85 zł.

Dodatkowe informacje:  wns.chat.edu.pl


Do ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia na kierunku Pedagogika/Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna/Administracja uprawnione są osoby posiadające świadectwo dojrzałości. Kandydatów na studia pierwszego stopnia obowiązuje ranking świadectw maturalnych. Warunki, tryb oraz terminy rozpoczęcia i zakończenie rekrutacji w roku akademickim 2025/2026 określone zostały w  uchwale nr 7/2024 Senatu ChAT z dnia 23 maja 2024 r.